Informacje dla mediów

Wersja do wydruku

Michał Powałka
Rzecznik Prasowy
Tramwajów Warszawskich Sp. z o.o.

Tel./fax: 022 534 55 70
e-mail: rzecznik.prasowy@tw.waw.pl

 


11 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę trasy tramwajowej na Nowodwory (odc. pętla „Tarchomin Kościelny” - Nowodwory)

W terminie wskazanym w ogłoszeniu o zamówieniu na budowę trasy tramwajowej na Nowodwory (odc. pętla „Tarchomin Kościelny” - Nowodwory)    wpłynęło 11 wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Trasa będzie zakończona układem torowym, umożliwiającym zmianę kierunku jazdy tramwaju. Wykonawca będzie miał 8 miesięcy na realizację zamówienia od czasu podpisania umowy. Rozpoczęcie budowy trasy planowane jest na drugi kwartał 2016 roku, a zakończenie wszystkich prac - do końca 2016 roku.

Wnioski złożyli:

 1. TOR-KAR-SSON Sp. z o.o. SK (Polska);
 2. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. Trakcja PRKiI SA (Polska),
 2. Comsa SA (Hiszpania),
 3. AB Kauno Tiltai  (Litwa);
 1. Poltores Sp. z o.o. (Polska);
 2. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. Balzola Polska Sp. z o. o., Construcciones y Promociones Balzola, SA, Hiszpania,
 2. TAUMER Sp. z o.o. (Polska);
 1. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. Skanska SA (Polska),
 2. Skanska SK a.s. (Słowacja),
 3. Skanska a.s. (Czechy);
 1. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. Mostostal Warszawa SA  (Polska),
 2. Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK Sp. z o. o. (Polska),
 3. ELEKTROBUDOWA SA (Polska);
 1. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. BUDIMEX SA  (Polska),
 2. Zakład Sieci i Zasilania Sp. z o.o. (Polska),
 3. KZN RAIL Sp. z o.o. (Polska);
 1. TORPOL SA (Polska);
 2. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. ZUE S.A. (Polska),
 2. Strabag Sp. z o.o. (Polska);
 1. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. ( Polska),
 2. „Planeta” Sp. z o. o. Polska); 
 1. Wykonawcy występujący wspólnie:
 1. MAR-BUD Budownictwo Sp. z o.o. (Polska),
 2. Torkol Sp. z o.o. (Polska).

Zakres zamówienia

Zadaniem wykonawcy wybranego w przetargu będzie budowa trasy tramwajowej o długości ok. 1,5 km w ciągu ul. Światowida na odcinku: Tarchomin Kościelny (wcześniej pętla Mehoffera)–ul. Strumykowa.  W ramach zamówienia wykonane zostaną 4 perony przystankowe zlokalizowane na skrzyżowaniach ulic: Światowida z  H. Ordonówny i  M. R. Stefanika. Zakres zamówienia obejmuje m.in.: roboty branży konstrukcyjnej, torowej, drogowej, elektroenergetycznej, sanitarnej, teletechnicznej, wykonanie i wdrożenie projektu organizacji ruchu na czas robót budowlanych oraz wdrożenie projektu docelowej organizacji ruchu.

Zamówienie przewiduje m.in.:

 1. budowę budynku stacji prostownikowej trakcyjnej „Nowodwory” wraz
  z wyposażeniem w urządzenia elektroenergetyczne oraz budowę układu kablowego;
 2. budowę torowiska o konstrukcji bezpodsypkowej z zabudową asfaltową lub trawiastą (w zależności od lokalizacji);
 3. przebudowę ul. Światowida oraz zmiany układu drogowego wynikające z budowy trasy tramwajowej (przebudowę istniejących skrzyżowań, ciągów pieszych i rowerowych itp.);
 4. budowę lub przebudowę elementów elektroenergetycznych takich jak m.in.: przewody, konstrukcje nośne, konstrukcje wsporcze, punkty zasilające
  i powrotne, kable trakcyjne, światłowodowe i sterownicze, przyłącza energetyczne i oświetlenia ulicznego;
 5. budowę i przebudowę odwodnienia jezdni i torowiska wraz z odprowadzeniem ścieków do kanalizacji;
 6. budowę i przebudowę sygnalizacji świetlnej;
 7. przebudowę i zabezpieczenie infrastruktury podziemnej znajdującej się w kolizji z budowaną trasą tramwajową, w tym m.in.: sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, kabli elektroenergetycznych, instalacji teletechnicznych, sieci c.o. i gazowych, instalacji oświetlenia ulicznego itp.;
 8. budowę oraz zagospodarowanie peronów przystankowych m.in.: oświetlenie, instalacji elektrycznej zasilania biletomatów, monitoringu miejskiego oraz systemu informacji głosowej i wizualnej (SIP);
 9. zagospodarowanie terenu, w tym zagospodarowanie zieleni.

Zamówienie jest częścią projektu pn.: „Budowa wybranych odcinków tras tramwajowych w Warszawie wraz z zakupem taboru” zgłoszonego do dofinasowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.


Bądź życzliwym pasażerem zamiast być monsterem

Warszawska komunikacja się zmienia. Po stołecznych ulicach i torach kursują coraz bardziej komfortowe, nowoczesne tramwaje, autobusy i pociągi. Korzysta z nich już ponad miliard pasażerów rocznie. Dziś, 20 maja rozpoczęła się druga edycja kampanii społecznej „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”.

zyczliwosc.png

Kampania „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”, chce zwrócić uwagę na to jak ważnym i niezbędnym elementem podróży, jest życzliwe zachowanie się względem współpasażerów i pokazać właściwe postawy oraz zachowania.

- Bądźmy dla siebie życzliwi, szanujmy własność, wzajemną prywatność i przestrzeń. I nie zamieniajmy się w „monsterów”. Warto podróżować w kierunku życzliwości – mówi Karolina Malczyk, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej.

Komfort użytkowników stołecznej komunikacji stale wzrasta. Miasto sukcesywnie unowocześnia tabor. Wszystkie autobusy i pociągi są już w pełni niskopodłogowe, a pojazdy są wyposażone w klimatyzację, wyświetlacze i głosowe zapowiedzi przystanków, kontrastowe oznakowanie poręczy i krawędzi podestów czy pochylnie do wjazdu wózków inwalidzkich. Stale modernizowana jest również infrastruktura przystankowa.

Pomimo tych wszystkich udogodnień jakość podróży zależy przede wszystkim od samych pasażerów. I na to chcą właśnie zwrócić uwagę organizatorzy i partnerzy kampanii – Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Tramwaje Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Zarząd Transportu Miejskiego, Koleje Mazowieckie, Uniwersytet Warszawski, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Fundacja Świat bez Wandalizmów, Jazda na Dzień Dobry oraz Wawerskie Centrum Kultury.

Tegoroczna odsłona akcji przebiega pod hasłem „Bądź życzliwym pasażerem zamiast być monsterem” i potrwa do końca roku. Od dziś w tramwajach, autobusach, metrze oraz pociągach SKM można zobaczyć m.in. Hałaśnika Głuchawego, Tępacza Ignoranta, Knyszojada Smrodliwego, Kłapodzioba Wylewnego czy Zastawiacza Olbrzymiego. 1 czerwca został ogłoszony dniem życzliwości i mówienia sobie „dzień dobry” w komunikacji. Stoiska kampanii pojawią się na wielu imprezach i piknikach, a w wakacje po Warszawie będzie jeździła specjalna Mobilna Kulturalna Kawiarnia (w tramwaju promocyjnym). Zaplanowano również przeprowadzenie gry miejskiej i specjalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży.


Zaproszenie na Jubileusz obchodów 90-lecia Zakładu Realizacji Przewozów „Praga” i 60-lecia Zakładu Realizacji Przewozów „Mokotów” oraz Noc Muzeów 2015

16 maja Spółka Tramwaje Warszawskie zaprasza na obchody 90-lecia Zajezdni „Praga” oraz 60-lecia Zajezdni „Mokotów”. Jubileusz odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 12-16 na Zajezdni Tramwajowej „Praga” oraz w godz. 17.00-01.00 na terenie Zajezdni Tramwajowej „Mokotów”.

Z okazji jubileuszy Spółka organizuje na obu zajezdniach „Dzień  Otwarty” połączony z Nocą Muzeów. Dla zwiedzających zostało przygotowanych wiele atrakcji. Będą to m.in.:

 • Wystawa taboru zabytkowego i nowoczesnego
 • Wystawa pojazdów specjalnych  Spółki Tramwaje Warszawskie
 • Tramwaje z perspektywy kanału przeglądowego
 • Podnoszenie tramwaju podnośnikiem  hydraulicznym
 • „Świat Bez Wandalizmu” – usuwanie graffiti z tramwaju ( na zajezdni R3 „Mokotów”)
 • Gry, konkursy, zabawy dla dzieci i dorosłych,
 • Wystawa modeli tramwajowych i galeria zdjęć tramwajowych
 • Animacje taneczne, występ zespołu hiphopowego, wspólne śpiewanie piosenek koncerty i wiele innych…

Parada tramwajów i linia dowozowa M

16 maja o 16:00 rozpocznie się parada tramwajów. Z Zajezdni na Pradze przy ul. Kawęczyńskiej 27 wyruszą tramwaje zabytkowe i współczesne, które przemierzając ulice Warszawy, zakończą swój kurs na Zajezdni „Mokotów” mieszczącej się przy ul. Woronicza 27. W ten sposób zakończą się uroczystości jubileuszowe z okazji 90 lecia Zajezdni na Pradze a rozpocznie się druga część uroczystości z okazji 60 lecia Zajezdni Mokotów.

W tym dniu zostanie także uruchomiona specjalnie dla naszych gości bezpłatna linia dowozowa na  trasie Zajezdnia Mokotów – Pętla Wyścigi. Linia będzie kursowała w godz. 17:00–1:00. Tramwaje będą kursować średnio co 15 min.

Teatr na Zajezdni

O godz. 23.00 na Zajezdni Mokotów zapraszamy na największą atrakcje tegorocznego Jubileuszu czyli występ Teatru Muzycznego Roma, który wystąpi z najlepszymi piosenkami musicalowymi. Występ potrwa około 40 minut.

Wstęp na uroczystości i przejazd linią dowozową jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

 


Inauguracja II edycji kampanii „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”

20 maja o godz. 10.00 (Teatr Kamienica, al. Solidarności 93) zapraszamy na konferencję inaugurującą tegoroczną edycję kampanii społecznej „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”.

 

W konferencji prasowej i seminarium wezmą udział: Karolina Malczyk, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej; Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji; Krzysztof Karos, prezes zarządu Tramwajów Warszawskich; dr Katarzyna Hebel z Katedry Rynku Transportowego Uniwersytetu Gdańskiego; prof. dr hab. Anna Szuster-Kowalewicz z Katedry Psychologii Społecznej  Uniwersytetu Warszawskiego i Joanna Sieradzan z inicjatywy społecznej „Jazda na Dzień Dobry”.

 

Kampania, której organizatorami są Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Tramwaje Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe i Zarząd Transportu Miejskiego, a partnerami Koleje Mazowieckie,  Uniwersytet Warszawski, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, Fundacja Świat bez Wandalizmów, Jazda na Dzień Dobry i Wawerskie Centrum Kultury, chce zwrócić uwagę na to jak ważnym i niezbędnym elementem podróży, jest życzliwe zachowanie się względem współpasażerów i pokazać właściwe postawy oraz zachowania.

 

Kampania rozpocznie się 20 maja i potrwa do końca roku. W ramach działań zaplanowano m.in. przeprowadzenie gry miejskiej i specjalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Stoiska kampanii pojawią się na wielu imprezach i piknikach, a w wakacje po Warszawie będzie jeździła specjalna Mobilna Kulturalna Kawiarnia.


Spotkania i punkty konsultacyjne dla mieszkańców w sprawie budowy trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka (odc. ul. Skierniewicka – ul. Redutowa).

21 maja (czwartek) zapraszamy na spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców w sprawie budowy trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka (odc. ul. Skierniewicka – ul. Redutowa). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika (ul.gen. J. Bema 76).

Podczas spotkania będzie miała miejsce prezentacja założeń i celów projektu oraz omówienie poszczególnych wariantów przebiegu trasy tramwajowej. Następnie zostanie przeprowadzona dyskusja z uczestnikami spotkania prowadzona przez niezależnych moderatorów. Obiekt ten jest niedostępny dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej.

Następne spotkanie dla mieszkańców odbędzie się 27 maja (środa) o godz. 18:00 w  Zespole Szkół nr 65, ul. Elekcyjna 21/23, (wejście od ul. Pustola). Obiekt jest  dostępny dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej.

Punkty konsultacyjne

Zapraszamy też do odwiedzenia naszych punktów konsultacyjnych, które uruchomimy:

 • 23 maja (sobota) w godzinach 9:00 – 17:00 w Centrum Handlowym Fort Wola (ul. Połczyńska 4).
 • 2 czerwca (wtorek), godz. 16:00 - 21:00 w Urzędzie Dzielnicy Wola,
  (al. Solidarności 90)

Oba punkty są dostępne dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej: www.tramwajnakasprzaka.pl


Zaproszenie na inaugurację VII edycji kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”

Spółka Tramwaje Warszawskie zaprasza na inaugurację VII edycji kampanii społecznej  „Bądźmy Razem Bezpieczni”, która odbędzie się 24 czerwca w godz. 10:00-13:00 na terenie Zajezdni Tramwajowej R1 „Wola” (ul. Siedmiogrodzka 20 wjazd na teren - wyłącznie od ul. Siedmiogrodzkiej). Tegoroczna kampania potrwa do 31 grudnia 2015 roku.

Tramwaje Warszawskie, wpisując się w założenia „Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2010”, dążą do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedną z podejmowanych inicjatyw, zmierzających w tym kierunku, jest organizacja kampanii społecznej: „Bądźmy razem bezpieczni”. Kampania ta ma na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego (m.in. pieszym, kierowcom samochodów, rowerzystom, motocyklistom, a także pasażerom komunikacji miejskiej), jakie mogą być konsekwencje podejmowania ryzykownych działań na drodze czy na torowisku.  Należy podkreślić, iż 80% zdarzeń drogowych w Warszawie (m.in.: kolizje, wypadki) z udziałem tramwaju wynika z braku ostrożności pieszych oraz kierowców samochodów.

Konferencja prasowa i panel dyskusyjny „Dziecko najmniej świadomym
 i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”

Inaugurację rozpocznie konferencja prasowa, w której wezmą udział: Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Jacek Wojciechowicz – Prezydent m.st. Warszawy, Michał Szczerba – Poseł na sejm RP, Piotr Jakubczak – Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Joanna Baczewska – Członek Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie. Podczas konferencji zostanie m.in. poruszona kwestia  przyczyn wypadków i kolizji.

Zaraz po konferencji odbędzie się panel dyskusyjny w gronie ekspertów bezpieczeństwa ruchu drogowego pt.: „Dziecko najmniej świadomym i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”, którego celem jest uświadomienie, jak istotne jest kształtowanie świadomości zagrożeń czyhających na dzieci na drodze już od najmłodszych ich lat.

Symulacja zderzenia tramwaju z samochodem

Głównym punktem inauguracji będzie symulacja wypadku tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej z udziałem specjalistycznych służb, która pozwoli na zobrazowanie zagrożeń, jakie niosą za sobą brak uważności czy podejmowanie ryzyka w ruchu drogowym.

Uroczyste rozpoczęcie kampanii zakończy spektakl muzyczny pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”.


Inauguracja VII kampanii społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni"

Już jutro (24 czerwca) rusza VII edycja kampanii społecznej  „Bądźmy Razem Bezpieczni”.  Zapraszamy na inaugurację, która odbędzie się w godz. 10:00-13:00 na terenie Zajezdni Tramwajowej R1 „Wola” (ul. Siedmiogrodzka 20; wjazd wyłącznie od ul. Siedmiogrodzkiej).

W ramach inauguracji odbędzie się m.in. panel dyskusyjny: „Dziecko najmniej świadomym i doświadczonym uczestnikiem ruchu drogowego”, podczas którego eksperci podejmą temat kształtowania wzorowych postaw i nawyków wśród dzieci oraz zwrócą szczególną uwagę na temat zdolności przewidywania dorosłych podczas codziennych sytuacji na drogach.

Zaprezentujemy również symulację zderzenia tramwaju z samochodem osobowym, co będzie podsumowaniem podejmowanych dyskusji dotyczących wypadków i kolizji będących konsekwencją braku uwagi i koncentracji uczestników ruchu drogowego.

Inaugurację zakończy koncert piosenek pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”.

Komputerowa gra edukacyjna

Zachęcamy także do sprawdzenia własnego stylu jazdy oraz spostrzegawczości w 45-sekundowej grze internetowej przygotowanej specjalnie dla Spółki na okoliczność kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni” przez Fundację ZenDriving zamieszczonej na stronie: http://www.brb.waw.pl.

Gra umożliwia trening funkcji poznawczych, w tym: spostrzegawczości, uwagi wzrokowej, widzenia peryferyjnego, pamięci, podejmowania decyzji oraz czujności. Gra przeznaczona jest dla wszystkich: dla obecnych, a także dla przyszłych kierowców.


Galeria na szynach i jubileuszowy 20. rok funkcjonowania linii turystycznej T

20 czerwca wraca na warszawskie tory linia turystyczna T. Jest to atrakcyjny sposób na zwiedzanie Warszawy zabytkowym taborem tramwajowym. W tym roku przypada 20. rocznica nieprzerwanego funkcjonowania tej linii w Warszawie.

Z okazji Jubileuszu linii T 20 czerwca na Placu Narutowicza będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną, na której prezentowane będą zdjęcia obrazujące historię linii T oraz 35-lecia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wystawa będzie miała specjalną oprawę ponieważ zdjęcia będą prezentowane w zabytkowych tramwajach.

Będą to tramwaje typu:

 • A (nr tab. 43) – wyprodukowany w 1907 roku przez firmę Falkenried dla Warszawy. Pochodzi z pierwszej serii wagonów elektrycznych i jest najstarszym tramwajem, będącym w posiadaniu Spółki. Jest to także pierwszy który kursował w 1995 na linii T;
 • Lw (nr tab. 541) – wyprodukowany w 1925 roku przez firmę Linke-Hoffmann. Do Warszawy takie wagony trafiły dopiero w  drugiej połowie lat 40. XX wieku;
 • 13N (nr tab. 407) – wyprodukowany w 1957 roku przez firmę Konstal Chorzów dla Warszawy. Kursował liniowo do końca grudnia 2012 roku;
 • 105N (nr.tab.1001) Tramwaj wyprodukowany w 1975 roku w chorzowskich zakładach Konstal. Jest pierwszym seryjnym tramwajem typu 105N dostarczonym do Warszawy. Kursował w Warszawie w ruchu liniowym do końca 2013 roku, wyremontowany w 2014 r., został doprowadzony do stanu fabrycznego.

Wystawa będzie czynna w godzinach 11.30 – 17.00.

Linia T

Linia T będzie kursować w każdy weekend na trasie:

PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA.

Tramwaje będą kursowały w godz. 12.00 – 18.30 z częstotliwością co 30 minut. Z Placu Narutowicza tramwaje
z przewodnikiem będą odjeżdżały o godz. 12.00, 13.30, 15.00,16.30 oraz o 18.00. Dodatkowo, o 12.30, 14.00, 15.30, 17.00 oraz o 18.30 kursować będzie Warszawski Tramwaj Promocyjny, w którym będzie można przy akompaniamencie muzyki fortepianowej, pośpiewać znane warszawskie piosenki.

Na linii T będą kursowały 3 tramwaje. Będą to 2 tramwaje zabytkowe typu:

 • K (nr taborowy 403) – Tramwaj wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów w 1940 roku. Do 1945 roku kursował w Berlinie (stąd potocznie nazywany jest „Berlinką”), później do 1975 r. w Warszawie. Wyremontowany w latach 2013-2014, został doprowadzony do stanu z połowy lat 70-tych XX w, kiedy to zostały wycofywane
  z eksploatacji.
 • 102N (nr taborowy 5) – Tramwaj wyprodukowany w 1969 roku w chorzowskich zakładach Konstal. Kursował
  w Poznaniu do 2003 roku, sprowadzony do Warszawy w 2004 roku. Wyremontowany w 2008 roku -  doprowadzony do stanu fabrycznego.

1.JPG
3.jpg
4.JPG
5.JPG
6.JPG

oraz Warszawski Tramwaj Promocyjny (nr taborowy 1006). Jest to wagon typu 105  wycofany w styczniu 2011 r. z ruchu liniowego , został gruntowanie odnowiony, zaś jego wnętrze zmodernizowane. Do aranżacji wnętrza zastosowano drewno oraz stylowe dodatki (rolety, kinkiety), dzięki czemu wagon zyskał elegancki i wyjątkowy charakter. Dla wygody pasażerów, zastosowano łączony układ siedzeń oraz zamontowano 5 stołów. Aby odróżnić Warszawski Tramwaj Promocyjny od pozostałych wagonów liniowych opracowany został specjalny projekt kreacji zewnętrznej nawiązujący do obecnych miejskich barw Warszawy (żółto-czerwonych).

W wagonach linii T będą obowiązywać bilety ZTM. Więcej informacji na temat rozkładu jazdy oraz taryfy biletowej na stronie ztm.waw.pl   


Odwiedź Kawiarnię Naukową na szynach

W wakacyjne piątkowe wieczory warto odwiedzić  Mobilną Kawiarnię Naukową i wziąć udział w dyskusjach
o komunikacji i życzliwości. Tramwaj promocyjny będzie kursował ulicami Stolicy od 3 lipca do 21 sierpnia,
w godzinach: 19.00 – 21.00.

1.jpg

Mobilna Kawiarnia Naukowa to element kampanii „Kierunek życzliwość w komunikacji miejskiej”, podczas której pokazujemy jak ważnym elementem podróży jest empatia i właściwe zachowanie się względem współpasażerów oraz promujemy właściwe postawy i zachowania w komunikacji miejskiej.

Tramwaj będzie odjeżdżał o godz. 19.00 z przystanku al. Zieleniecka 07 (przy Teatrze Powszechnym) i pojedzie następującą trasą:  al. Zieleniecka - Waszyngtona - Grochowska - Targowa – Jagiellońska – Most Gdański – Słomińskiego – Okopowa – Towarowa – Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – al. Zieleniecka  07 (Uwaga! tramwaj  nie będzie się zatrzymywał na pozostałych przystankach).

W Mobilnej Kawiarni Naukowej będziemy rozmawiać na następujące tematy:

3 lipca - Życzliwość w przestrzeni publicznej, zobaczyć i usłyszeć innych niż my

10 lipca - Czy życzliwość mamy w genach?

17 lipca - Wandalizm ma wiele twarzy. Jak je rozpoznać i im przeciwdziałać?

24 lipca – Siatsu, filozofia  empatii

31 lipca - Moda na dzień dobry. Twoje małe „dzień dobry” to wielka rzecz

7 sierpnia - Bezpiecznie,  niebezpieczne relacja międzyludzkie

14 sierpnia - O dzieciach w przestrzeni publicznej, życzliwie

21 sierpnia - Sztuka (nie)komunikacji

 

Osoby zainteresowane podróżą i dyskusją prosimy o zgłoszenia na adres: kawiarnia@tw.waw.pl (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Zapraszamy.