Warsztaty edukacyjne „Tajemnica Tramwaju”


Wersja do wydrukuPowiadom znajomegoWersja PDF

Za nami już ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty edukacyjne zorganizowane w ramach kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni”. Blisko 1 000 uczniów klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych wzięło udział w specjalnie przygotowanych warsztatach mających na celu utrwalenie małym pasażerom wiedzy z zakresu zasad podróżowania oraz – w konsekwencji – zwiększenie bezpieczeństwa osób podróżujących komunikacją miejską.

Podczas 20 spotkań dzieci posiadły wiedzę z zakresu kulturalnego i poprawnego zachowania się w tramwaju oraz na przystanku – a wszystko to w przystępnej formie warsztatowej. Uczniowie poznali bliżej jedne z najważniejszych zawodów w komunikacji publicznej jakimi są praca motorniczego oraz kontrolera biletów. Animatorzy zadbali o to, by doceniali i szanowali także pracę tych, których na co dzień nie widać w tramwaju, a których wykonywany zawód jest równie ważny dla sprawnego, przyjemnego i bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci miały za zadanie odtworzyć wygląd tramwaju, uwzględniając wszystkie jego elementy, same stając się na moment: miejscem do siedzenia, kasownikiem i kabiną motorniczego oraz pantografem. Odgadywały także znaczenie poszczególnych części tramwajowych i umiejscawiały je w przestrzeni tramwaju.

1.JPG

Następnie najmłodsi zainscenizowali krótkie sytuacje, których jesteśmy świadkami na co dzień, prezentując nieprawidłowe zachowania w tramwaju, a zadaniem pozostałych było odgadnięcie jaka zasada dotycząca kultury podróżowania została złamana i jak należałoby w tej sytuacji zachować się prawidłowo. Każda etiuda została wnikliwie omówiona z prowadzącymi, a dzieci udzielając sobie wzajemnie wskazówek nie miały wątpliwości, które zachowania w tramwaju czy na przystanku są niedopuszczalne.

3.jpg

Kultura podróżowania

I tak oto w formie zabawnych scenek mali aktorzy uświadamiali sobie wzajemnie jak ważne są zasady obowiązujące w tramwaju oraz na przystanku: czym może skutkować spożywanie posiłków w jego wnętrzu; jak należy zareagować, gdy wsiądzie do tramwaju osoba starsza czy jak niezręczne jest prowadzenie głośnych rozmów. Dzieci z entuzjazmem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz radami, w jaki sposób okazywać życzliwość i nieść pomoc osobom tego potrzebującym.

2.JPG

Po drugiej edycji przeprowadzonych warsztatów możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że uczniowie są coraz bardziej świadomi poprawnych zachowań w tramwaju oraz na przystanku. Najmłodsi znają już elementarne zasady kulturalnego podróżowania. A to sprawia, że organizowanie akcji edukacyjnych skoncentrowanych na najmłodszych ma sens i przynosi zamierzony efekt.

4.JPG