„Tajemnica tramwaju” - zaproszenie na warsztaty edukacyjne


Wersja do wydrukuPowiadom znajomegoWersja PDF

We wtorek, 24 listopada w Teatrze Ochoty o godz. 11.00, odbędą się ostatnie w tej edycji kampanii „Bądźmy Razem Bezpieczni” interaktywne warsztaty edukacyjne dla klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu tramwajowym. Poprzez warsztaty dzieci zdobywają wiedzę z zakresu bezpiecznego i prawidłowego korzystania z komunikacji miejskiej. Poznają także bardzo trudną
i odpowiedzialną prace motorniczego i kontrolera biletów w komunikacji miejskiej.

Warsztaty są formą zabawy teatralnej i mają charakter interaktywny. Na początek osoby prowadzące opowiadają o swojej pracy i wyzwaniach z nią związanych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, kim są. Następnie uczestnicy stworzą papierowy tramwaj wraz z jego wszystkimi częściami: kasowniki, miejsca siedzące, kabiną motorniczego, a także umieszczą we właściwych miejscach piktogramy wskazujące miejsca dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz kobiet w ciąży
i z dziećmi.
Następnie dzieci zostaną zaproszone do wzięcia udziału w krótkich scenach aktorskich (etiudach), w których wcielą się
w rolę pasażerów. Do ich zadań należało będzie rozpoznanie sytuacji odbiegającej od ogólnie przyjętych zasad i zwrócenie uwagi, jak należy zareagować lub skorygować niepoprawne zachowanie.

Etiudy teatralne

Tematy poszczególnych etiud to m.in.:
- zasady wsiadania oraz wysiadania z tramwaju;
- sposób zachowania się na przystanku tramwajowym oraz w samym tramwaju;
- zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy tramwajem;
- ustępowanie miejsca osobom niepełnosprawnym, starszym, kobietom w ciąży itd.;
- konsekwencje spożywania napojów oraz jedzenia w tramwaju;
- głośna rozmowa (zarówno ze współpasażerami jak i przez telefon) oraz głośne słuchanie muzyki;
- pasażer z dużym bagażem.

Każda z odgrywanych scen teatralnych będzie przyczynkiem do późniejszych dyskusji z osobami prowadzącymi, która pomoże zrozumieć dzieciom dlaczego zaprezentowane zachowanie jest niepoprawne i co się kryje za zwrotem „kulturalna jazda tramwajem”. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma upominek.

O warsztatach edukacyjnych „Tajemnica tramwaju”

Od 6 października do 24 listopada przeprowadzonych zostało łącznie 20 warsztatów i wzięło w nich udział blisko 1 000 dzieci z warszawskich szkół podstawowych. To trzecia edycja zajęć w ramach kampanii Bądźmy Razem Bezpieczni, której działania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony dzieci oraz ich opiekunów.