Po raz pierwszy w Warszawie tramwaje pojadą 70 km/h


Wersja do wydrukuPowiadom znajomegoWersja PDF

Tramwaje Warszawskie przyspieszają – jeżdżą już z prędkością 70 km/h w al. Zielenieckiej, a już wkrótce pojadą szybciej także na moście Marii Skłodowskiej-Curie.

Tramwaje jeżdżące w al. Zielenieckiej – od Teatru Powszechnego do ronda Waszyngtona osiągają prędkość 70 km/h. Tramwaje Warszawskie podwyższyły maksymalną prędkość z dotychczasowych 50 do 70 km/h. W najbliższym czasie także na moście Marii Skłodowskiej-Curie prędkość wzrośnie z 50 do 60 km/h; przy czym, ze względu na techniczne uwarunkowania, utrzymane zostanie ograniczenie do 45 km/h na dwóch dylatacjach. Czas  jazdy skróci się o ok. 15 sek.
w przypadku al. Zielenieckiej oraz o ok. 30 sek. w przypadku trasy mostowej.

Dodatkowo, w najbliższych tygodniach na trasie linii nr 2 zostanie także zakończone wprowadzanie priorytetu. Dzięki temu tramwaje będą przejeżdżały właściwie bez straty czasu przez skrzyżowanie z ul. Myśliborską. Podobnie będzie na przejściu dla pieszych po wschodniej stronie przystanków „Stare Świdry”. Czas przejazdu skróci się nawet o 3 min., poprawi się także regularność kursowania, obecnie zakłócana przez skrzyżowanie z ul. Myśliborską.

Już wcześniej, po modernizacji trasy tramwajowej W-Z, zniesiono ograniczenie do 30 km/h na moście Śląsko-Dąbrowskim, a dzięki przebudowie sieci trakcyjnej w al. Krakowskiej, przy pasie startowym lotniska Okęcie.

Ale to nie koniec – Tramwaje Warszawskie rozważają zwiększenie prędkości jazdy również na innych trasach tramwajowych – przede wszystkim na wydzielonych torowiskach oraz zastosowanie większych odległości międzyprzystankowych. Wymaga to m.in.: uzgodnień z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu
w Warszawie, a każda taka zmiana wymaga zatwierdzenia przez Inżyniera Ruchu. Podwyższona dopuszczalna prędkość będzie wprowadzana także na projektowanych i planowanych trasach tramwajowych.