Rozpoczynamy modernizację trasy tramwajowej Dworzec Wileński - Żerań Wschodni


Wersja do wydrukuPowiadom znajomegoWersja PDF

Spółka Tramwaje Warszawskie rozpoczyna modernizację trasy tramwajowej od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni. Ten długi odcinek zmieni się w nowoczesną trasę - taką jak inne warszawskie torowiska.

Zmianą, którą pasażerowie odczują najbardziej, będzie przebudowa aż 34 platform przystankowych – zostaną one wydłużone i dostosowane do tramwajów niskopodłogowych; pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi. Największa przemiana czeka przystanki „Bródnowska” na ul. 11 Listopada - po remoncie do tramwaju nie będzie się już wsiadało z poziomu jezdni. W tym miejscu, na długości kilkuset metrów, tory tramwajowe poprowadzone zostaną po łuku - tramwaj jadący w kierunku ul. Targowej „przybliży się” do chodnika, na którym będzie nowy przystanek, natomiast w przeciwnym kierunku (do Ronda Żaba) platforma przystankowa powstanie w miejscu dotychczasowego toru. To duże ułatwienie dla pasażerów. Zmodernizowane zostaną przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów torów, poprawią trakcję i układ zasilania.

Niestety, tramwajowe remonty wiążą się z wyłączeniami z ruchu tramwajów. Kierowcy powinni liczyć się ze zwężeniami ulic, z zamykaniem i przebudową przejazdów. Prace rozpoczną się 30 sierpnia i zakończą 15 listopada.

Roboty będą kosztowały 65 mln zł. W ramach projektu pn.: „Obsługa północnych obszarów Warszawy komunikacją tramwajową w związku z rozbudową sieci metra oraz zakupem taboru” Tramwaje Warszawskie dostaną ponad 31 mln zł dofinansowania unijnego.

Remont podzielono na trzy główne etapy:

Etap I:  30 sierpnia - 20 września

W niedzielę 30 sierpnia tramwaje nie będą jeździły od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni oraz do pętli Czynszowa (czyli ulicami: 11 Listopada, św. J. Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską, Annopol oraz Stalową) oraz od Ronda S. Starzyńskiego do Ronda Żaba (czyli ul. S. Starzyńskiego). Na Bródnie, na ul. Matki Teresy z Kalkuty, po wschodniej stronie przystanków, zamontowany zostanie rozjazd do zawracania tramwajów i od 31 sierpnia tramwaje dwukierunkowe będą tu dojeżdżały od Ronda S. Starzyńskiego.

Etap II: od 21 września do 23 października

Całkowite wyłączenie ruchu tramwajowego na podanych trasach; przestaje kursować także tramwaj dwukierunkowy. Od 10 października tramwaje będą dojeżdżały do pętli Czynszowa. Od 24 października przywrócony zostanie normalny ruch tramwajów. 

Etap III: od 2-3 listopada do 15 listopada

Remont pętli Annopol, tramwaje będą jeździły do pętli Żerań Wschodni. 

Zmiany w komunikacji miejskiej

Podczas pierwszego etapu remontu zawieszone zostanie kursowanie linii: 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerów przewiozą trzy zastępcze linie autobusowe i dwukierunkowe tramwaje. Na tory wyjadą też dwie uzupełniające linie tramwajowe. Od 30 sierpnia nie będą kursowały linie 3, 4, 23, 25 i 41. Pierwszy etap zmian obowiązywać będzie do 20 września. Podczas prowadzonych prac linia tramwajowa nr 1 obsługiwana będzie - tak jak podczas remontu na ulicy Grójeckiej linia 79 - tramwajami dwukierunkowymi. W związku z montażem rozjazdu 30 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie skróconej do pętli RATUSZOWA-ZOO.

Od 31 sierpnia linia 1 kursować będzie na trasie:

BUDOWLANA - Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Tramwaje linii 1 w godzinach szczytu podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7-8 minut.

Uruchomione zostaną również dwie tramwajowe linie uzupełniające. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Tramwaje kursować będą w godzinach szczytu co osiem minut, pomiędzy nimi co 12, a w weekendy co 15 minut. Linie 73 i 74 pojadą trasami:

  • 73 BANACHA  - Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO
  • 74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa - al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI
  • Pasażerowie mogą skorzystać też z trzech autobusowych linii zastępczych: Z-3, Z-4 i Z-5. Linia Z-4 będzie kursowała tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6.00 do 10.00 i od godziny 14.30 do 20.00. Autobusy pojadą trasami:
  • Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI
  • Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska - DW. WILEŃSKI.
  • Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY

Autobusy podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy.

Zmiany w ruchu drogowym

Od 30 sierpnia zamknięta będzie ul. 11 Listopada pomiędzy ul. Targową a ul. Inżynierską. Plac budowy znajdzie się na skrzyżowaniu z ul. Inżynierską i z tego powodu nie będzie można przeciąć ul. 11 Listopada jadąc w ciągu ul. Inżynierskiej. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Targowa – Ratuszowa – 11 Listopada; na tej ostatniej (pomiędzy ulicami Inżynierską i Ratuszową) będzie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Tak będzie do 18 września.

Do 13 września wyłączony z ruchu zostanie także przejazd przez tory tramwajowe i ul. Rembielińską pomiędzy ulicą Bartniczą a Wyszogrodzką. Ulica Bartnicza stanie się nieprzejezdna przez torowisko tramwajowe w kierunku ul. Chodeckiej a ul. Wyszogrodzką będzie można dojechać do skrzyżowania i skręcić w ul. Rembielińską. Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Bartniczej zostanie poprowadzony ul. Poborzańską.

Poza tym do 13 września zamknięta dla ruchu będzie południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z ul. Rembielińską. W tym miejscu remontowany będzie przejazd przez torowisko, a ruch w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię.