Omnibusy znowu na ulicach Warszawy


Wersja do wydrukuPowiadom znajomegoWersja PDF

Zachęcamy Państwa do przejażdżki omnibusem konnym – wielkiej atrakcji turystycznej Stolicy – który ponownie zagościł na warszawskich ulicach. Dzięki takiej podróży można zwiedzić w atrakcyjny sposób zabytkową część Warszawy (m.in. Stare Miasto). Omnibusy kursują od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19:00 na następującej trasie:

Omnibus może zabrać podczas jednego kursu 16 pasażerów. Czas przejazdu to ok. 40 min. Podczas przejazdu elegancko ubrana bileterka będzie opowiadać o historii omnibusów w Warszawie, a każdy pasażer otrzyma materiały informacyjne od Spółki Tramwaje Warszawskie.

 Ceny biletów są także bardzo atrakcyjne:

  1. Bilet normalny – 12 zł.
  2. Bilet ulgowy – 5 zł – dzieci 6–18 lat / osoby posiadające Kartę Warszawiaka.
  3. Przejazd bezpłatny – dzieci do lat 6 (na kolanach rodziców).

omnibus tw.JPG

Historia Omnibusa

Pierwszy konny omnibus uruchomiono w Paryżu w 1662 roku. Z biegiem czasu ten środek transportu zaczął zyskiwać na popularności i w XIX wieku był już znany w większości dużych miast Europy. Popularność omnibusów była związana ze wzrostem mobilności mieszkańców miast okresu rewolucji przemysłowej.

Omnibusy konne – pierwszy środek komunikacji publicznej w Warszawie

Pierwszym środkiem komunikacji publicznej w Warszawie były właśnie omnibusy. Pojawiły się one w 1822 r. jako pojazdy służące do przewozu osób z okazji większych uroczystości lub przejazdów niedzielnych. W 1836 r. omnibusy rozpoczęły regularne kursy  i zostały zalążkiem pierwszej w Warszawie komunikacji publicznej.

W 1881 r. omnibusom wyrosła konkurencja w postaci tramwajów konnych i dużo omnibusów zostało sprzedanych furmanom oraz poczthalterom. Tramwaje konne zyskiwały coraz większą popularność, ale ponieważ nie docierały wszędzie, to omnibusy nadal były bardzo intensywnie eksploatowane. W 1904 r. nastąpił punkt kulminacyjny rozwoju omnibusów w Warszawie: kursowało ich wtedy aż 128.

W 1907 roku Zarząd Tramwajów zakupił 12 omnibusów z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży wyposażenia (uprzęży, sprzętu, itp.) po likwidowanych stopniowo tramwajach konnych. Omnibusy te, w kolorze żółtawym, zostały próbnie uruchomione 16 października 1908 roku na trasie Nowe Miasto – Krucza. Miały po 15 miejsc siedzących i 6 stojących. W 1915 r. omnibusy zaczęły służyć jako ambulanse sanitarne.

Rozkłady jazdy

Przystanek „Kolumna Zygmunta”
Przystanek „Kolumna Zygmunta”
Przystanek „Barbakan”
Przystanek „Barbakan”
Przystanek „Rynek Nowego Miasta”
Przystanek „Rynek Nowego Miasta”
Przystanek „Plac Krasińskich”
Przystanek „Plac Krasińskich”